Award Winners

2016

Mitchell Hutchings ’07
Dr. Richard Starnes ’92 MA ‘94
CAPT Alan Parham ’87
Terry Welch


2015

Brandon A. Robinson ’05 MA ’10
Michell Hicks ’87
Dr. Keith M. Ramsey ’73
Teresa Holland Williams

2014

Dr. Martha J. Powell ’69
Robert W. "Bob" Thomas ’70
Jarrett Frazier ’12
Robert Edwards ’77
Four WCU alumni honored during Homecoming ceremony

2013

Dr. Johnny L. Carson ’71
Wesley "Wes" R. Elingburg ’78
Manteo Mitchell ’09 MAEd ’12
Joan MacNeill
Three alumni, former trustee honored at ceremony

2012

Dr. Ronald "Ron" G. Morrow ’78
Gaither M. Keener, Jr. ’72
Dr. Wade G. Livingston ’04 MEd ’06
Bob Buckner ’67
Alumni honored with achievement, service awards 

2011

Dr. Cecil L. Adderley, III ’85
G. Dale Sims ’78
Bobbi Baker James ’01
Dr. Myron L. Coulter
WCU presents 2011 alumni, service awards  

2010

Dr. Carol Fowler Durham ’76
Sarah L. Lowell ’84, ’89
Dr. Elizabeth D. Wall-Bassett ’00
Chuck Wooten ’73
Alumni honored for achievements, service

2009

Dr. Jeffrey G. Ryan '83
James W. Lanning '80
Errol W. Kilgore '99
Genevieve W. Burda
WCU presents 2009 alumni, service awards

2008

Dr. H. Lee Cheek, Jr. '83
W. Barry Smith '67
Amy C. Clifton '98
Brank '42 and Juanita '39 Proffitt
WCU presents 2008 service, alumni awards

2007

Dr. Tony Johnson '70
Dr. David B. Morgan '92
Kevin R. Vasquez '79
Andrew P. Dunn '97
Steve Warren '80
Awards honor trustee, businessman, biologist and baseball consultant

2006

Dr. Frances Owl Smith '83
Kenneth M. Hughes '74
Jeanne L. Jolly '01
Katherine Abbott-Beam '67
Alumni awards go to educator, CPA, vocalist

2005

Dr. Jim Causby '68
William R. Stallings '61
Emily M. Spangler '02
Phillip D. Walker '71
Western presents annual alumni, service awards to banker, entrepreneur, healthcare professional

2004

Loretta Pate Dodgen '72
Wanda Nelson Fowler '80
Tracy K. Bridges '98
Curtis L. Wellmon '58
Western presents alumni, service awards to benefactor, educator, shooting hero

2003

Dr. Gerald D. Austin '64 & '69
K. Ray Bailey '70
Brian S. Edlin '97
Joe Crocker '74
Western's alumni, service awards go to ex-trustee, A-B Tech president, young lawyer

2002

Dr. Thomas Meigs '90
Gerald Kiser '69
Kimberley Patrizio '92

2001

G. Gordon Greenwood '69
Harold Dean Crisp '85
Brad Hoover '00
O'Brien Brooks, Jr. '67

2000

Dr. James Breece '67
David Dingler '69
Eric Powell '91
Berry Mauney '68 & Betty Allen '68

1999

Dr. Floyd H. Chilton '80
William McIntyre '76
Dr. Kefyn M. Catley '91
Jim Moore 

1998

Dr. Gurney E. Chambers '61
Mable Carlyle
Dr. Matthew Hickey '88
Orville Coward '46

1997

Nora Lynn Finch '70
William Mc Donald '63
Irene Mace Hamrick '91
George Weekley

1996

Chief Joyce Dugan '74
Doug Reed

1995

The Honorable Mark Martin '85
Jimmy Cooper

1994

The Honorable James A. Beaty, Jr. '71

1993

Tony L. White '69
Dr. Wilma Cosper

1992

R. Mitchell Hull '72
Jesse T. Flake '52

1991

Arnold Isaacs '59
Sue Ellen Bridgers '76

1990

Harvey L. Haynes '55
Stephen W. Woody

1989

Dr. Homer C. Jamison '42

1988

Dr. Marvin M. Cole '58
Dr. Mary Smallwood Wayte

1987

Wayne Tolleson '78
James B. Childress

1986

Dr. Guy Burchfiel '50
Dr. Taft Botner

1985

William W. Peek '40
Clinton F. Dodson

1984

Lt. Col. William J. Brooks, III '66
Reg Moody '59

1983

Dr. Paul R. Burton '54
W. C. Hennessee

1982

Dr. Robert M. Failing '51
Dr. Walter J. Durr

1981

Dr. Ernest Fitzgerald '47
Lillian Hirt '39

1980

Lt. Col. Harry Joe Rhinehart '71
E. J. Whitmire

1979

Dr. Robert Wykle '63
Liston B. Ramsey

1978

C. Edwin Allman '49
James H. Glenn

1977

Dr. Ben Battle '47

1976

Raymond H. Fentriss, Jr. '56
Linda Israel Rader '58

1975

Charles L. West '51
Hugh Battle, Jr. 48
Dr. Henry L. Cox '10

1974

Dr. Garrett A. Smathers '55
Raymond K. Rhodes '43

1973

Dr. William Britt '57
Keith R. Hundley '58

1972

Dr. Wallace Hyde '49
Dr. Howard Aldmon '53

1971

L. D. Hyde '63
Genella Barton Allison '38

1970

Dr. Brank Proffitt '42
Jack L. McCracken '50

1969

Grady Galloway '41
Hugh Tomberlin '38

1968

James F. Gudger '48
George E. Gibbs '33

1967

James David Bristol '59
Thomas L. Lewis '57

1966

Herbert L. Hyde '51
Dr. Pauline Pressley Collins '42

1965

Dr. James Gerald Eller '43
Bob Terrell '51

1964

Arnold J. Hyde '38
Dr. Adelio J. Montanari '55

1963

Mary Cordell Nesbitt '36
Thomas Lane Mallonee '41

1962

T. Ray Gibbs '26
Walter Carringer attended '47, '50

1961

Dr. Charles R. Holloman, Sr. '39
Conrad Hooper '48

1960

Dr. Lawrence H. Stewart '43
Lt. Col. Ray S. McClung attended 1938-39

1958

Dr. Mary Dare Haithcock '32
Dr. Helen Ammon Moore

1957

David H. Brown, Jr. '34
James Orville Terrell '32

1956

John Worth McDevitt '38
T. C. Roberson '24

1949

Jonathan H. Woody '14

1948

E. H. Stillwell 1899

1939

Dr. Harold Stevens Clark '15

1938

W. E. Bird '15
Dr. Katharine Cox '17

1937

Felix Eugene Alley 1896